بهداشت و بیماری های آبزیان
نخستین سایت جامع بهداشت و بیماریهای آبزیان در ایران

طرز تهیه آرتمیا معروف ترین نوع غذاهای زنده که آکواریومیست های حرفه ای برای غذا دادن به ماهی و یا پرورش بچه ماهی ها و لارو ماهی ها ازش استفاده میکنن , میگوی نمکی یا آرتمیا یا تخم میگو یا ناپلیوس هست . آرتمیا خرچنگ کوچکی هست که بیشتر از 4 میلیمتر نیست و در آبهای خیلی شور زندگی میکنه و در ایران هم در دریاچه ارومیه ساکنه و صادرات تخم میگوی آرتمیا که به نام Urmiana معروف هست , سود خیلی سرشاری داره و هر کیلو از اون در بازارهای جهانی چند صد دلار قیمت داره . تخم میگو , خیلی ریز و به رنگ قهوه ای روشن هست و نکته جالبش اینه که بصورت خشک و پودر هست و سالها میشه اونو نگهداشت . قبل از مصرف باید اونو عمل آورد یا زنده یا Hatch کرد . برای اینکار به لوازمی نیاز دارین و همچنین مخزنی به نام Incubator ! طرز تهیه انکوباتور به روش بسیار ساده رو در زیر می نویسم . ابتدا لوازم مورد نیاز :

- بخاری اتوماتیک .

- سنگ هوا .

- بطری آب معدنی به رنگ شفاف یک و نیم تا 2 لیتری .

- نمک طعام یُد دار یا نمک خالص دریایی 15 تا 20 گرم معادل یک قاشق و نیم غذا خوری .

- آب جوشانده و سرد شده .

- یک pH سنج برای تعیین pH 8.5 .

- یک شلنگ به طول یکمتر .

- پمپ هوای کوچک .

- لامپ کم مصرف از نوع مهتابی یا لامپ مهتابی کوچک .

- چسب آکواریوم برای آب بندی لوله ها .

ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه ۳۰ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

پرت

  

دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نر ها تا 30-40 سانتیمتر رشد می کنند. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است.

نوع دوم که به تازگی بر محبوبیت آن افزوده شده است با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود. در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجي و زرد و قرمز و گلبهي و صورتي و همينطور رنگهاي نا پايدار هورموني كه با غذاهاي رنگي پايدار ميمانند ، همانند آبي و سبز و سبز يشمي و زرشكي عرضه می شوند. رنگهاي  قرمز پر رنگ و سرخابي رنگ و صورتي رنگ و زرد رنگ و پرتغالي در حقيقت اصليترين رنگهاي ماهيان پرت هستند. به غير از اين رنگها رنگهاي ديگري همچون آبي و سبز يشمي و سبز روشن و زرشكي در ماهيان پرت ديده ميشود. اين رنگها پايداري نداشته و هرچه ماهي بزرگتر بشود اين رنگها جاي خود را به همان رنگهاي اصلي كه ذكر شد ميدهند. مثلا يك پرت نا بالغ سبز روشن وقتي بالغ ميشود به رنگ زرد در ميايد. و يا يك پرت زرشكي رنگ وقتي بزرگتر ميشود رنگش كمرنگ و به صورتي ميكشد. رنگهاي اصلي ماهيان پرت پايدار ميباشد. ولي رنگهاي ديگر ماهيان پرت پايداري نخواهند داشت. آنها را با غذاهاي خاصي تغذيه ميكنند تا نهايتا مدت بيشتري رنگ غير طبيعي انها پايدار بماند. ولي با گذشت زمان آنها تغيير رنگ داده و مثلا يك پرت آبي رنگ و يا يشمي رنگ هرگز در آن رنگش پايدار نبوده و بي رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خريداري پرت آندسته از پرتها را خريداري نمائيد كه رنگ اصلي ماهيان پرت را دارا هستند. براي تقويت رنگ ماهيان پرت خود ميتوانيد از غذاي مخصوص پرت استفاده نمائيد.ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه ۳۰ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

(( نصب و راه اندازي آكواريوم آب شور ))

سعی شده مطالب بگونه ای ارائه شود که مبتدی ترین افراد هم بتوانند استفاده نمایند

تصویر زیر نمای کلی نصب و راه اندازی یک آکواریوم آب شور است .

معمولا" ماهي هائي كه براي نگهداري در يك آكواريوم آب شور انتخاب ميشوند بدليل تنوع بسياري كه درگونه ها ي جزاير مرجاني وجود دارد مربوط به اين مناطق هستند .

جزاير مرجاني از با ثبات ترين مناطق در كره زمين است كه به لحاظ دما و شرايط شيميائي آب كمترين تغيير را دارد .

اين موضوع اكوسيستم اين مناطق را شديدا" تحت تاثير قرار داده به نحوي كه چنانچه در آكواريوم آب شور خود از گونه ساكن اين منطقه استفاده مي كنيد بايد شرايط آب را از لحاظ شيميائي ، باكتريائي و دما شديدا" كنترل كنيد .

بطوركلي و به اعتقاد من نگهداري از شرايط مطلوب آب در آكواريومهاي آب شور بيشتر از نگهداري ماهي هاي آن حائز اهميت است ، چه آنكه آب مطلوب ، اولين شرط داشتن آكواريوم آب شور سالم است .

براساس مطالبي كه گفته شد توصيه مي كنم براي تهيه آكواريوم آب شور همواره بزرگترين سايزي كه شرايط محل به شما اجازه مي دهد انتخاب كنيد زيرا هرچه آكواريوم انتخابي كوچكتر باشد شرايط آب هم سريعتر تغيير مي كند .

بهتر است قبل از شروع براي چيدمان آكواريوم اين مطلب را در نظر داشته باشيد كه اين آكواريوم همواره نياز به سيفون كردن و تصفيه نمودن بروشهائي كه بعدا" گفته مي شود خواهد داشت و براين اساس نحوه استفاده از وسائل ، شن و خصوصا" صخره ها را تنظيم نمائيد .

به خاطر داشته باشيد ميزان فشار وارده توسط آب درون آكواريوم به شيشه ها ، ارتباط مستقيم با ارتفاع اكواريوم از سطح زمين دارد كه آكواريوم را درآن مستقر مي كنيد .

در يكي از مقاله هاي داخلي كه مطالعه مي كردم مطلبي به اين شرح نوشته شده بود :

(( بدليل آنكه جذر و مد شامل همه آبهاي زمين ميشود و آب آكواريوم ( البته قاعدتا" منظور سايزهاي بالاي آكواريوم كه حجم قابل توجهي آب دارند منظور بوده است ) هم از اين قاعده مستثني نيست بهتر است مكاني براي استقرار آكواريوم انتخاب شودكه جهت طولي آكواريوم ، شمالي ـ جنوبي باشد ))

آنچه كه در ادامه گفته مي شود روشهائي است كه شخصا" براي آكواريومهاي آب شور استفاده كردم و به مرور با ايجاد تغيير در بعضي از روشها ، به بهترين روشي كه نتيجه مثبت و بلند مدتي داشته رسيده ام و ممكن است با توجه به شرايطي اقليمي منطقه اي كه شما درآن قرار داريد اين روشها نياز به كمي تغيير داشته باشد .

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه ۳۰ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

(( تهیه غذا و نحوه غذا دهی ))

قبل از شروع اين قسمت به خاطر داشته باشيد :

1- كه تغذيه بيش از اندازه در يك آكواريوم آب شور برابر با از دست دادن كيفيت استاندارد آب است بنابراين بيش از حد به غذا دهي اصرار نورزيد .

2- صرفا" تغذيه با گياه حتي براي گونه هاي گياه خوار به تنهائي موجب از دست دادن برخي از ويتامينها در گونه مورد نگهداري مي شود لذا حتما" بايد در كنار آن از موارد ديگري كه به آن تمايل بيشتري دارند هم استفاده شود .

3- بعد از غذا دهي حتما كار سيفون كشي را انجام داده و غذاهاي مصرف نشده را خارج نمائيد .

4- در صورت عدم تمايل يكي از گونه ها به رژيم مورد استفاده ، نوع و يا روش تغذيه را عوض نموده و نهايتا" از تغذيه نا اميد نشويد و به خاطر داشته باشيد ماهيهاي آب شور به تغذيه مصنوعي با روشهاي زير بدليل زندگي در طبيعت آزاد و وحشي آشنائي ندارند .

5- نوع رژيم غذائي بستگي به گونه هاي مورد نگهداري دارد لذا قبل از اقدام به تهيه ماهي براي نگهداري حتما" از منابع در دسترس در خصوص خلق و خو ، دماي مورد نياز ، ph مورد نياز ،‌ dgh مورد نياز و نوع تغذيه تحقيق كافي بعمل آوريد .

   بطور كلي ميتوان تغذيه گونه هاي مختلف را در سه دسته گياه خوار ـ‌ گوشت خوار و همه چيز خوار طبقه بندي نمود .

(( گونه هاي گياه خوار ))  

   براي تغذيه گونه هاي گياه خوار عمدتا" جلبك فرآوري شده ، كاهو و اسفناج مورد مصرف قرار مي گيرد .

   همانطور كه قبلا" هم گفته شد براي فراوري جلبك سبز مناسب ، ابتدا چندين صخره مرجاني تهيه و به تناوب صخره استريل شده را با استفاده از نور لامپ هالوژن و به فاصله حدود 25 – 20 سانتي متر نوردهي نمائيد پس از تشكيل جلبكها تا زماني كه رنگ آنها سبز روشن است مناسب براي استفاده مي باشند و چنانچه رنگ آن به قهوه اي گرائيد قابل استفاده نمي باشد . صخره جلبك زده را جهت تغذيه درون آكواريوم قراردهيد . مي توانيد به جاي استفاده از لامپ از نور خورشيد هم استفاده كنيد كه در اين صورت مراقبت بيشتري لازم خواهد بود .

(( گونه هاي گوشت خوار ))

بسته به تعداد گونه مورد نگهداري مقداري :

ـ دل پاك كرده گوسفند يا مرغ ، پخته شده به مدت 20 دقيقه با مقدار كمي نمك ( 3واحد )

ـ ميگوي پاك كرده پخته شده به مدت 20 دقيقه با مقدار كمي نمك ( 1 واحد )

ـ ماهي كيلكاي دو نيم شده ( 2 واحد )

ـ برگ كاهوي شسته شده ( 2 واحد )

ـ كف درياي آسياب شده ( 5/0 واحد )

ـ آرتمياي خشك بسته بندي ( 1 واحد )

ـ كرم خوني خشك بسته بندي ( 5/0 واحد ) . توجه داشته باشيد در صورت استفاده بيش از حد از اين واحد ماهي دچار يبوست خواهد شد .

ـ پولك و غذاهاي تقويتي ماهيهاي آب شور تهيه شده از فروشگاه ( 1 واحد )

تهيه و سپس به تناوب مواد تهيه شده را با دستگاه يك دو سه آسياب نموده تا حدي كه كاملا" ريز شده و حالتي چسبنده پيدا نمايد سپس با قراردادن در كيسه فريزر و كوبيدن آن تخته هائي را بدست آوريد كه بتوانيد با خط كش آنها را به قطعات مساوي تقسيم كنيد . سپس آنها را درون فريزر قراردهيد تا منجمد شوند و براي هر بار تغذيه قطعهاي را جدا نموده و استفاده نمائيد .

   بهتر است قطعه اي را كه هر بار مورد استفاده قرار مي دهيد يك مرتبه درون آب نياندازيد و به مرور قطعات كوچكتري را از آن جدا نموده و ماهي ها را تغذيه نمائيد تا با اين كار هم از آلوده شدن آب جلوگيري نموده و هم در حين غذا دهي ميزان اشتهاي ماهي ها را بسنجيد . زيرا همانطور كه ميدانيد ماهي بيمار اشتهاي كمتري به خوردن غذا نشان مي دهد .

(( گونه هاي همه چيز خوار ))

براي اين گونه ها مي توانيد از همه رژيمهاي غذائي استفاده كنيد .

براي تغذيه همه گونه ها مي توانيد از موارد ديگري هم كه ذيلا" گفته مي شود استفاده كنيد .

1- آرتميا :

 

                             [IMG]http://i16.tinypic.com/4z27fkn.jpg[/IMG]

   آرتميا نوعي سخت پوست كوچك است كه بطور طبيعي در آبهاي شور مثل درياچه اروميه زيست مي كند . اين همان جانداري است كه به تغذيه فلامينگو ها رسيده و باعث قرمز شدن پرهاي آنها مي شود . بنابراين علاوه بر آن كه براي ماهي هاي آب شور يك تغذيه زنده به شمار مي رود به شادابي و درخشاني رنگهاي آنها نيز كمك شاياني مي نمايد به نحوي كه پس از چند بار تغذيه اين موضوع در گونه هاي مورد نگهداري كاملا" مشهود خواهد شد .

ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه ۳۰ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

تقسیم بندی کارگاه های پرورش ماهی از لحاظ سازمانی

کارگاه پرورش و تکثیر ماهی کامل COMPLETE FARMS
از نقطه نظر سازمانی و عملکردی میتوان کارگاه های پرورش ماهی را به ترتیب زیر دسته بندی کرد :1 - کارگاههای پرورش و تکثیر ماهی کامل COMPLETE FARMSکارگاههای پرورش و تکثیر ماهی کامل COMPLETE FARMS

در کارگاه های تکثیر و پرورش ماهی کامل مرحله اجرای کارها از تخمریزی طبیعی یا القا شده و یا تکثیر مصنوعی شروع میشود و تا رسیدن به مرحله ماهی بازاری ادامه می یابد .
این مجموعه های کامل دارای استخرهای تخم ریزی، استخرهای نوزادگاه ، استخرهای پرورش ماهی در سال اول ، استخرهای زمستان گذرانی ، استخرهای پرواربندی ، استخرهای قرنطینه و سالن انکوباسیون و موارد دیگری هستند و در ضمن گله ماهیان مولد و ذخیره را نیز دارا می باشند.

2 - کارگاه های تولید و پخش بذر ماهی HATCHERY AND FISH SEED DISTRIBUTION CENTER

این کارگاهها به تولید لارو و بچه ماهی برای ماهیدار کردن آبگیرهای طبیعی و تامین نیازمندیهای کارگاه های غیر کامل میپردازند .
کارگاه های تولید و پخش بذر ماهی دارای استخرهای تخم ریزی طبیعی یا القا شده ، استخرهای نوزادگاه و سالن انکوباسیون و موارد دیگری هستند و در ضمن گله ماهیان مولد و ذخیره را نیز دارا هستند.

3 - کارگاه های پرورش غیر کامل :

کارگاههای غیر کامل فاقد تسهیلات لازم جهت تکثیر طبیعی یا القا شده و یا تکثر مصنوعی و پرورش بچه ماهی و گله ماهیان مولد و ذخیره هستند .این مجموعه ها میتوانند لارو یا بچه ماهیهای مورد نیاز خود را از دو نوع کارگاه اول تامین و به پرورش ان تا حصول ماهی بازاری اقدام کنند.


منبع :
تکثیر مصنوعی و پرورش ماهیان گرم آبی - فرید پاک

انجمن راز بقاارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۹ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

انواع فعاليت در پرورش ماهيان گرم آبي

پرورش ماهي در قفسهاي شناور


انواع فعاليت در كارگاه هاي پرورش ماهيان گرمابي را ميتوان بسته به مورد عمل ، به روشهاي مختلفي تقسيم بندي كرد .

از نظر هدف ، ميتوان كارگاههاي پرورش ماهيان گرمابي را به سه بخش مشخص تقسيم كرد كه عبارتند از:

1 - كارگاه هايي كه به توليد ماهيان بازاري مبادرت ميورزند .

2 - كارگاه هايي كه به توليد بچه ماهي مشغولند .

3 - كارگاه هايي كه به توليد لارو ميپردازند.

البته نمونه هايي وجود دارد كه يك يا هر سه قسمت را با هم در يك جا تحت مديريت و اجرا قرار ميدهد وليكن كلا اين سه رويكرد در پرورش ماهيان گرمابي وجود دارد.

در كارگاه هايي كه به توليد ماهيان بازاري ميپردازند ، با ورود بچه ماهي به استخرهاي پرورشي ، عمليات مراقبت و پرورش در طول فصل رشد ماهي صورت گرفته و در پايان فصل رشد ، ماهيها صيد و به بازار مصرف ارائه ميشوند.


پرورش ماهي در استخرهاي خاكي


در كارگاه هايي كه عهده دار توليد بچه ماهي هستند ، با ورود لاروها به كارگاه و انتقال آنها به حوضچه هاي پرورش و مديريت تغذيه و بهداشت و
نگهداري در طي فصل رشد ، لاروها به بچه ماهيهاي مورد نظر در اندازه دلخواه خريداران تبديل و براي فصل عرضه آماده و نگهداري ميشوند.

در گارگاه هايي كه به توليد لارو ميپردازند ، با نگهداري مولدين از گونه هاي مورد نظر ، به تكثير انها در فصل مربوطه پرداخته و ضمن تخم كشي بصورت مصنوعي از آنها به توليد لارو پرداخته و لارو حاصله را به كارگاه هاي توليد بچه ماهي عرضه ميكنند.
منبعارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۹ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد
شمشیر آمازون / Amazon Sword / Echinodorus amazonicus

نام علمي : Echinodorus amazonicus

اسامی عمومی : Amazon Sword ( شمشیر آمازون )

Narrowleaf Amazon ، Amazon Sword Plant

شمشیر آمازون / Amazon Sword / Echinodorus amazonicus


تیره : Alismataceae

منشاء : آمریکای جنوبی ؛ برزیل

منطقه جا نمايي در تانك : مناسب کاشته شدن در عقب یا وسط تانک است.

مشخصات ظاهری گياه : حداکثر بین 35 تا 50 سانتیمتر بلندی پیدا می کند. برگ های این گیاه اگر موقعیت مناسب پیدا کنند حتی بالای سطح آب هم به رشدشان ادامه خواهند داد.

نور: متوسط تا زیاد

دماي مطلوب : 24 تا 28 درجه سانتیگراد

اسيديته آب : 6.4 تا 7.2 PH

سختي آب : 2 تا 10 dh

بستر كاشت : تماما" ماسه نرم و ریز

تکثیر : از طریق ساقه زیر زمینی. گیاهان کوچک جوان را از ساقه اصلی جدا کنید و در قسمت دیگری بکارید.

سطح مراقبت : متوسط

کود دهی: کودی که محتوی آهن باشد.

سایر اطلاعات: این گیاه ممکن است با غذادهی خوب و استفاده از Co2 ، بسیار بزرگ شود پس اگر از Co2 استفاده نکنید و کوددهی هم در حد عالی نباشد ، اندازه اش کوچک خواهد ماند. تکثیرش نسبت به سایر گیاهان شمشیری ساده تر است اما نیاز به دمای بالایی دارد. رشد کندی دارد و با توجه به رشد جوانه های جدید در اطراف گیاه ، برایش بهتر است که به طور مداوم اطرافش را از از این جوانه های تازه خلوت کنید.برگرفته از:

www.aquahobby.com
http://animal-world.com
www.mongabay.com
www.aqua-fish.net
www.fnzas.org.nz
www.plantgeek.net
www.plantedtank.net
راز بقا
__________________

ارسال در تاريخ چهارشنبه ۲۸ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

ماهی تیرانداز / archerfish / Toxotes

نام جنس: Toxotes

نام عمومی: archerfish یا archer fish ( ماهی تیرانداز ، ماهی کماندار )

خانواده: Toxotidae

ماهی تیرانداز / archerfish / Toxotes


زیستگاه اصلی : در آب های شیرین، لب شور و شور هندوستان تا فیلیپین، استرالیا و جزایر اقیانوس آرام پراکنده اند.

وضعیت بدنی: بدنشان از دو طرف فشرده است. باله پشتی این ماهیان در بخش عقبی و انتهای بدن، نزدیک به دم قرار گرفته است. این ماهیان دید فوق العاده ای دارند و چشم های درشت و متحرکشان به آنها این اجازه را می دهد که بتوانند بالای سطح آب را نیز ببینند.

طول بدن: کوچک هستند و غالبا" طول بدنشان بین 5 تا 10 سانتیمتر است بجز یکی از گونه ها که طول بدنش به 40 سانتیمتر هم می رسد.

وضعیت زندگی: هر 7 گونه اعضای این خانواده، با نام تیرانداز شناخته می شوند چرا که حشرات را با پرتاب آب شکار می کنند و به داخل آب می اندازند. ماهیان تیرانداز جوان، زمانی که طول بدنشان به حدود 2.5 سانتیمتر می رسد، اولین پرتاب های آبی را آغاز می کنند که غالبا" این پرتاب ها به خطا می روند اما با گذشت زمان و کسب تجربه، صاحب مهارت در امر شکار کردن می شوند. جالب است بدانید که آنها اولین پرتاب ها را به سمت حشراتی که به صورت گروهی حرکت می کنند، نشانه می روند چرا که به این شکل ممکن است حداقل یکی از آن حشرات مورد هدف قرار بگیرد. این ماهی ها به عنوان ماهیان آکواریومی نیز شناخته می شوند.

شکار و تغذیه: ماهیان تیرانداز، آب را درون گلو نگاه می دارند و با زبان، مدخل دهان را به شکل لوله ای باریک در می آورند. آنگاه با بکارگیری زبانشان به عنوان دریچه و با فشردن پوشش های آبشش، قطرات آب را با فشار و با دقت زیاد پرتاب می کنند. آنها به این وسیله حشرات را بر فراز گیاهان آویزان بر روی آب، شکار می کنند. اگر چه می توانند آب را تا 2.5 متر به هوا بپاشند با اینحال دقت آنها تنها به آنها این اجازه را می دهد که حشراتی در فاصله 1 تا 1.5 متری را مورد هدف قرار دهند. اگر فرصتی دست دهد، این ماهیان بیشتر علاقه دارند که از آب به بیرون بجهند و حشرات را با دهانشان بقاپند. جوانترها ماندن در نزدیکی سطح آب را ترجیح می دهند. ماهیان تیرانداز از حشرات آبزی و بی مهرگان کوچک نیز تغذیه می کنند.

تولید مثل: نر اسپرم را به بدن ماده وارد می کند و ماده تخم گذاری می نماید که تخم ها بعد از حدود 5 ماه باز می شوند.


برگرفته از:

http://en.wikipedia.org/wiki/Archer_fish
The Encyclopedia Of Animals ( به کوشش علی فاطمیان )
raazebaghaa


ارسال در تاريخ چهارشنبه ۲۸ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد
راهنمای کلی شناسایی بیماری از علائم ظاهری

نشانه های تعدادی از بیماریهاي ماهي هاي زينتي آكواريومي برای تشخیص اولیه بیماری به خدمتتان تقدیم میشود.برای دریافت اطلاعات بیشتر باید به تاپیک مربوطه رجوع شود.این پست به تدریج اصلاح و تکمیل شده و نشانه های بقیه بیماریهای رایج نیز تهیه و ارائه میشود.نشانه های بیماری:

پیدایش لکه های (غشایی) سفید متمایل به خاکستری بر روی پوست ، سر ، آبششها ،ناحیه پشتی یا باله های شنا که قابل گسترش و به هم پیوستن میباشد و در نتیجه میتواند ناحیه وسیعی از بدن ماهی را بپوشاند، باله های آسیب دیده، بروز زخمها، ظهورسطوح وصله مانند زرد تا خاکستری روی آبششها، بافت روی سر ممکن است دچار خوردگی یکطرفه شود.

تشخیص بیماری:

کلومناریس

درمان:

به سرعت باید درمان آنتی بیوتیکی معمول بیماری صورت گرفته و تانک و وسایل ضدعفونی شود.


نشانه های بیماری:

تورم سر،برآمدگی چشمها ، خونریزیهای کوچک در قاعده باله های سینه ای ،تاولهای کوچک و برجسته بر روی پهلوها

تشخیص بیماری:

بیماری کورینه باکتریاییCorneybacteriosis

درمان:

کاربرد آتی بیوتیکهای نظیر پنی سیلین و تتراسیکلین


نشانه های بیماری:

تورم شکم،برآمدگی فلسها در اطراف نقاط متورم شده

تشخیص بیماری:

ورم ، آب آوردگیDropsy (Malawi Bloat)
میتواند ناشی از عفونتهای باکتریایی داخلی باشد در صورتیکه تورم ناگهانی صورت بگیرد.
در صورتیکه منشا سرطانی یا انگلی داشته باشد تورم به تدریج حادث میشود.

درمان:

به ازا هر 20 لیتر آب حدود یک هشتم قاشق چایخوری نمک سولفات دو منیزی اضافه کرده و به مدت دو هفته ماهیان را تحت نظر داشته باشید.در خصوص نشانه های بیماریهای باکتریایی یا انگلی دقت نموده تا در صورت نیاز درمانهای لازم صورت بگیرد.


نشانه های بیماری:

باله های آسیب دیده یا تخریب شده ، در مراحل اولیه خط سفید کم و بیش واضح در در طول لبه های خارجی باله های شنا ظاهر میشود و تدریجا به سمت قاعده آن پیش میرود.

تشخیص بیماری:

پوسیدگی باله Finrot

درمان:

اسیدیته آب بررسی شود و در صورت نیاز به تصحیح آن اقدام شود.در صورتیکه اسیدیته آب مناسب است از آنتی بیوتیکهای مورد نظر برای پوسیدگی باله و دم استفاده شود.


نشانه های بیماری:

کم تحرکی ، رنگ پریدگی و کاهش اشتها،کاهش وزن،آسیبهای پوستی ، تیرگی بدن و تورم شکم ، تغییر شکل و فقدان فلس و پوسیدگی باله ها ،بیرون زدگی چشم ، تغییر شکل فک و مهره ها.ماهی ممکن است سست و در گوشه آکواریوم بیحرکت مانده و یا با حرکتی نامنظم شنا کند.مشخص ترین حالت در ماهی نئون مربوط به تغییر رنگ دو طرف بدن است که در حالت عادی قرمز درخشان بوده و در هنگام ابتلا به بیماری به رنگ زرد در می آید. ضایعات قرحه ای شکل روی دهان و باله پشتی در ماهی گورامی سه خال و مرواریدی گزارش شده است.

تشخیص بیماری:

Fish Tuberculosis سل ماهی

درمان:

درمان موثر و قطعی ندارد،روش درمان سل انسانی در مراحل اولیه میتواند مفید باشد. گزارش شده که به مصرف کانامایسین جواب مثبتی داده شده است.به جهت مسری بودن باید نسبت به ضدعفونی تانک و لوازم داخلی برای ممانعت از انتقال اقدام کرد.شستشوی دقیق دستها و سطوح تماس لازم است.


نشانه های بیماری:

شنای سرگردان،ورم یا باد کردن بدن،سطوح وصله مانند سیاه روی بدن یا باله ها

تشخیص بیماری:

بیماریهای میکسو باکتریاییMyxobacteriosis -- کمیاب

درمان:

درمان در صورت بروز مشکل است .برای پیشگیری باید به حفظ کیفیت آب توجه شود.


نشانه های بیماری:

تنبلی ،فقدان اشتها ،اسیب دیدگی باله ها،بی رنگی متمایل به قرمزی ،تورم چشمها ،جمع شدگی باله ها

تشخیص بیماری:

عفونت خونیSepticemia

درمان:

درمان آنتی بیوتیک توام با غذا در صورت نیاز


نشانه های بیماری:

قارچ سفید یا خاکستری در چشمها

تشخیص بیماری:

آب مروارید یا کدورت عدسی کره چشمCataracts

درمان:

درمان معمول برای قارچها


نشانه های بیماری:

وصله های سفید یا خاکستری پنبه مانند ،افزایش مخاط

تشخیص بیماری:

قارچ بدن یا دهانMouth or Body Fungus

درمان:

درمان معمول برای قارچها ، معمولا به آب اضافه میشود ولی در صورت نیاز باید بطور مستقیم استفاده شود.


نشانه های بیماری:

غشاهاي سفيد پنبه مانند روي ماهيها

تشخیص بیماری:

قارچ واقعي

درمان:

درمان معمول برای قارچها


نشانه های بیماری:

رشته هاي كوچك كرم مانند كه بر بدن ماهيها قابل مشاهده است.يا در پوست پنهان شده است.

تشخیص بیماری:

Anchor Wormكرم قلابدار

درمان:

مطايق دستورالعمل درماني براي انگلها


نشانه های بیماری:

غشاء سفيد مايل به آبي بر بدن ، تنفس سخت ناشي از آسيب به آبششها ،لخت شدن پوست ، هنگام بروز شدید بیماری در روی بدن ماهی یک لایه آبی خاکستری رنگ پیدا میشود که خصوصا بر روی سطح سر خوب نمایان است.
ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۲۸ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 فلس مرواریدی - Pearlscale Goldfish

اولین بار در حدود سال 1900 عرضه شد.این ماهی یک گلدفیش معمولی(Normal) تلقی نمی شود.ورای فرم ظاهری پولک های این ماهی با فرم عجیبی که دارد بر زیبایی این ماهی افزوده است. در خانواده ی ماهی های طلائی تنها پولک این گونه با بقیه ی گونه ها متفاوت است.هریک از فلس(پولک) ها نقطه ی سختی در وسطشان دارند که اغلب نیز سفید رنگ است.این حالت باعث می شود تا پولک ها همجون مروارید بدرخشند.فرم بدن این ماهی نیز شباهت زیادی به توپ گلف دارد.
عرض بدن ماهی باید از 3/2 برابر طولش بیشتر باشد.باله ی دمی باید به 2 قسمت تقسیم شده باشد.و تکه ها نیز باید از هم کاملا جدا باشد.داشتن دم یک تکه در این ماهی امری مطلوب نمی باشد.این ماهی ها از گونه های خانواده ی ماهی های طلائی می باشد که رنگ های بسیار متنوعی چون: قرمز، قرمزوسفید، زرد،کالیکو(سه رنگ)و حتی شکلاتی دارند.فلس مرواریدی ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:1-با کله ی تاج دار2-بدون تاج.

بله درست است آنها هم می توانند بر روی سر خود همچون کله شیری تاج داشته باشند ولی فرم ظاهری این تاج با کله شیری متفاوت است.در صورتی که ماهی دارای تاج باشد Hamanishiki نامیده می شود.این زایده اصولا باید به صورت یکپارچه باشد و شکل آن گرد بوده و رشد اضافی در اطراف آن وجود نداشته باشد.ولی باید توجه داشته باشید که پیدا کردن این چنین ماهی ای کار آسانی نیست.

همچون بقیه ی گونه های این خانواده تنها یک چیز در مورد غذا خوردن آنها می توان گفت و آن اینکه:"هر غذایی که در دهان این ماهی جا شود،خورده می شود".و غذای خاصی ندارند.ولی یک مورد بسیار مهم وجود دارد که حتما باید قبل از غذا دادن به آنها مورد توجه قرار گیرد و آن فرم بدن آنهاست.به خاطر کروی و نیز چاق بودن آنها تصور کنید که اعضای داخلی بدن این ماهی تا چه اندازه می تواند در هم فشرده و متراکم باشد.بنابراین اقدامات زیر باید قبل از غذا دادن مورد توجه قرار گیرد.اگر توسط پلت ها یا فلیک(پولکی)ها تغذیه می شوند توجه داشته باشید که اگر به صورت خشک در اختیار ماهی قرار گیرد می تواند درون بدن ماهی با جذب آب موجود بزرگ تر شده و به سایر ارگان ها فشار وارد کند که امری بسیار خطرناک است.حجیم تر شدن غذا می تواند به ارگان های مجاور دستگاه گوارش فشار اعمال کند که ممکن است به کیسه ی هوای ماهی نیز آسیب وارد شود.در این صورت ماهی تعادل و فرم شناکردن عادی خود را از دست خواهد داد.شاید هم آسیب های وارده موجب شود ماهی نتواند مدفوع خود را دفع کند.برای جلوگیری از چنین مواردی غذا ها را ابتدا خیس کنید و سپس به ماهی بدهید.به علاوه می توانید از سبزیجاتی مانند کاهو اسفناج خیار ویا نخود فرنگی(آب پز) بدون پوست استفاده کنید.مورد آخری(نخودفرنگی) برای درمان یبوست(ملایم) بسیار موثر است.سایر غذا هایی که می توانند مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:دافنی،میگوی آب شور، کرم خونی.
تانک این ماهی باید حداقل 40 لیتر ظرفیت داشته باشد.فلس مرواریدی ماهی بسیار مقاومی بوده و سازگاری خوبی با دیگر ماهی ها دارد.بهترین گزینه برای هم تانک شدن با این ماهی سایر گونه های گلدفیش ها می باشد.زیرا ماهی دیگرمجبور نیست برای تصاحب غذا با دیگر ماهی ها که از خودش سریع تر هستند مسابقه دهد.بنابراین شارکها و... انتخاب مناسبی نمی باشند.برای حفظ زیبایی این ماهی که بیشتر به خاطر پولک های زیبایش است باید توجه بیشتری نمایید.تا آنجا که ممکن است از قرار دادن اشیای تیز در آکواریوم خودداری کنید،زیرا پولک هایی که بنا به هر دلیلی اعم از برخورد با اشیای تیز و یا جفت گیری و... می ریزند هرگز همچون گذشته به جای خود بر نمی گردند.پولک های جدید پولک های عادی ای خواهند بود که بر روی بدن سیار گلدفیش ها وجود دارند.به نظر می رسد که این ماهی برای حفظ این پولک ها به کلسیم ناز داشته باشد که برای تامین این عنصر می توانید ماهی کیکا را با استخوان هایش ریز کرده و در اختیار این ماهی زیبا قرار دهید.

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 لودویژیا - Ludwigia

در ایران به این گیاه سیوی گفته میشه و 2 نوع برگ پهن و برگ قرمز اون فروخته میشه . جزو گیاهان متداول آکواریوم هست . برگهای نازک و ترد و سبز روشنی داره و خیلی رشد سریعی پیدا میکنه . وقتی که به سطح آب رسید کافیه ساقه اونو از وسط قطع کنین و دوباره بکارین . در مدت کوتاهی ریشه میده و به گیاه جدیدی تبدیل میشه ! بهتره این گیاه در آکواریومی باشه که ماهی های گیاهخوار وجود ندارن چون به علت داشتن برگهای ترد , مورد علاقه ماهی هاست و برگهاش رو بزودی از دست میده و توسط بسیاری از ماهی ها خورده میشه !! نوع برگ قرمز این گیاه بصورت بوته کاشته میشه تا بواسطه برگ های قرمز رنگش دکور آکواریوم رو زیبا تر کنه .

خانواده : Onagraceae
اقلیم : آمریکای شمالی
قلم رو : مرکز آمریکا
ارتفاع : 50-20 سانتی متر
پهنا : 15-5 سانتی متر
میزان نور : کم و خیلی زیاد
دما : 30-15 درجا سانتی گراد
میزان سختی : خیلی نرم و سخت
میزان پی هاش : 8-5
میزان رشد : سریع

سختی نگه داری :خیلی آسان

منبع

لینک های مرتبط: http://en.wikipedia.org/wiki/Ludwigia
http://freshaquarium.about.com/cs/plantspecies/p/redrepens.htm


ارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 ماهی بادکنکی- Puffer
ماهی puffer ( بادكنكی) از اعضای خانواده Tetraodontidae است كه بطور گسترده و در هر گونه شرایط آبی در جهان یافت می شود. ماهیان بادكنكی از نظر شكل ظاهری از سایر گونه های زینتی متفاوت هستند. ماهیان بادكنكی نام خود را به دلیل داشتن قدرت دفاعی در برابر تهدیدات شكارچی از طریق متورم شدن بدنشان, گرفته اند. آنها با عنوان ماهی بالونی یا بادی نیز شناخته شده اند. به دلیل توانایی آنها به باد كردن بدنشان, همانند توپ گلف با بدنی بزرگ و بدون مقیاس و طرح خاصی در داخل حوضچه هایشان شناور می شوند و اغلب روی سطح بدنشان خارهایی است كه تا ماهی باد نشود قابل مشاهده نیستند.
بر خلاف سایر ماهی ها، بادكنكی هاباله های لگنی ندارند و بجای استفاده از باله های دمی كه یك اندام اصلی برای شنا است، آنها از باله های سینه ای شفاف به همراه باله های پشتی و مخرجی كمك می گیرد. چشمان ماهیان بادكنكی قادر به حركت به طور مستقل از یكدیگر بوده كه دید دو چشمی را مقدور می سازد.ماهیان بادكنكی طول عمر بالایی حتی در شرایط اسارات دارند و نگهداری آنها نسبتاً آسان است. آنها به راحتی می توانند خودشان را با نوسانات شرایط آب وفق بدهند ( در طول مدت زمانیكه شرایط آب تغییر می یابد) تعداد كمی از واریته های بادكنكی ها برای تكثیر به آب شیرین مهاجرت می كنند اگر چه از اصل دریایی هستند. این ماهیان با وجود گوشتخوار بودن به غذای آماده نیز به سرعت سازگاری پیدا می كنند. آنها ترجیحاً از نرم تنان, میگو و krill تغذیه می كنند.بادكنكی ها در مقابل بیماریها و عفونتها بسیار حساس هستند. آنها با داشتن خارهای گزنده در مقابل سایر ماهیان بادكنكی و ماهیان دیگری كه آنها را نگه داشته و تكه تكه آنها را می خورند, به زحمت می توانند از خود حفاظت كنند. با وجود این ماهیان بادكنكی كوتوله یا كوتاه قد در مقایسه با سایر بادكنكی ها كمتر گزنده هستند. فقط تعداد كمی از این گونه ها در تجارت گونه های آكواریومی طرفدار دارند. اگر چه بیش از ۱۵۰ گونه از این ماهیان شناخته شده اند اما اغلب آنها در محیط های آب لب شور و شیرین یافت می شوند. ماهیان بادكنكی آب شیرین شامل گونه های زیر می باشد: Carinotetraodon lorteti , C. salivator, Monotetrus travancoricus, Chonerhinos amabilis, C. nefastus, C. modestus, C. remotus,C. asellus, Colomesus asellus و C. psittacus .بعضی از ماهیان بادكنكی متعلق به گونه های Tetraodon هستند كه گونه های لب شور می باشند در حالیكه سایر گونه ها بطور كل مربوط به آب شیرین هستند و تعداد كمی حد واسط هر دو آب شیرین و لب شور قرار می گیرند. ماهی Monotetrus travancoricus كه نام رایج آن Malabar یا ماهی بادكنكی كوتوله است، بومی كشور هند است و به عنوان كوچكترین ماهی بادكنكی در تجارت این ماهیان شناخته شده است. این ماهی با حداكثر اندازه ۵ / ۲ سانتیمتر در حال حاضر به عنوان گونه آب شیرین مورد علاقه دوستداران آكواریوم می باشد. آنها از غذاهای گوشتی كوچك تغذیه می كنند و علاقه ای به غذاهای گیاهی ندارند.
ماهی T. fluuiatilus با نام رایج بادكنكی Ceylon بومی كشورهای سری لانكا, هند, بنگلادش, میانمار و برونئی است. آنها در بین گونه های تجاری ماهیان رایجی هستند و دارای باله های گزنده, خارهای مشخصی در دوران بزرگسالی هستند. غذای آنها شامل سخت پوستان كوچك, كرمها, نرم تنان, جلبكها و خرده ریزه ها در حیات وحش می باشد. Tetraodon Biocellatus با نام ماهی بادكنكی ( شكل &) یا بادكنكی eye spot بومی كشورهای هندوچین, مالزی و اندونزی هستند. اینها در اصل گونه های لب شور بوده و پرخاشگر هستند. فاكتورهای مناسب آنها شامل PH بین ۵ / ۶ تا ۵ / ۷ و سختی آب ۱۲ - ۵ است. اندازه این گونه بطور معمول كمی بیش از ۵ سانتی متر است.T. leiurus با نام رایج بادكنكی نشانه یا بادكنكی دو خال یك puffer آسیایی است. این ماهی می تواند هر گونه شرایط آب, شیرین تا لب شور با PH=۷ و سختی آب ۱۲ را تحمل كند. این ماهی پرخاشگر و دارای باله گزنده است. T. lineatus با نام بادكنكی fahaka یا بادكنكی نیل، بومی رودخانه های نیل، حوزه آبریز چاد، ولتای نیجر، گامبیا و سنگال در جنوب افریقا است. آنها به puffer خطی نیز معروفند. آنها به شرایط آب شیرین و لب شور سازش دارند و فاكتورهای آب برای این ماهی PH=۷ و سختی آب ۱۰ می باشد. اندازه این ماهی ۳۵ سانتی متر است.T. mbu- ماهی بادكنكی غول پیكر آب شیرین با نام mub puffer بومی آفریقا بوده و بطور وسیعی در دریاچه Tanganyika و رودخانه Congo basin گسترش یافته است. این گونه یكی از بزرگترین ماهیان بادكنكی آب شیرین است و به عنوان puffer واقعی آب شیرین به حساب می آید. شرایط آب شامل PH متوسط با درجه حرارت ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است. حداكثر اندازه این گونه ۷۵ سانتیمتر است.T. nigroviridis- ماهی بادكنكی خال سبز به دلیل داشتن رنگ سبز زمردی كه موجب كنتراست زیبا با خالهای سیاه شده است، بومی نواحی گرمسیری كشورهای آسیای شرقی شامل نواحی ساحلی هندوچین و فیلیپین تا هند می شود. آنها در آبهای شیرین و لب شور یافت می شوند و ماهی رایج درتجارت گونه های آكواریومی است. حداكثر اندازه این گونه ۱۵ سانتی متر است. این ماهیان پرخاشگر بوده و اغلب به تنهایی نگهداری می شوند. شرایط آب متوسط سخت با PH=۸ تا ۵ / ۸ , سختی آب ۹ و درجه حرارت ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد.
منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 پروانه ماهي چهار چشمنام علمي: Chaetodon capistratus

نام عمومي: Four-eyed Butterflyfish ( پروانه ماهي چهار چشم )

خانواده: Chaetodontidae

زيستگاه اصلي : غرب اقيانوس اطلس

وضعيت بدني: تقريبا" دويست گونه موجود در خانواده Chaetodontidae از جمله رنگارنگ ترين ساکنان صخره هاي مرجاني اند. پروانه ماهي چهار چشم با بدن پهن و کناره هاي فشرده و بسيار نازکش که شبيه به ديسک است، نمونه خانواده خود به شمار مي رود. اين ساختار بدن براي چرخيدن و گردش ميان جنگل هاي مرجاني و استفاده از شکاف هاي متعدد براي پناه گرفتن، بسيار مناسب است. لکه هاي سياه هر يک از دو سوي دم، احتمالا" شکارگران را گمراه مي کند و به اين اشتباه مي اندازد که اين نواحي، چشمي آسيب پذير هستند؛ در صورتيکه چشم هاي واقعي معمولا" داراي حفاظي ديگر از نوارهاي تيره اند که به طور کامل آنها را مي پوشانند. علت نامگذاري اين ماهي نيز به همين دليل است. پروانه ماهي چهارچشم، در دهان کوچکش دندان هايي ريز، مويين و نازک دارد. بدنش خاکستري روشن است با رنگمايه اي مايل به زرد. تنها يک باله پشتي دارد و باله هاي شکمي اش زرد رنگ هستند.
حداکثر اندازه: حدود 7.5 سانتيمتر
وضعيت زندگي: در اعماق 2 تا 20 متري يافت مي شوند. از جمله دشمنانشان مي توان به " مارماهي موري moray eel " و انواع کوسه ها اشاره کرد.
تغذيه: اين ماهي ها با چرخيدن روي صخره هاي مرجاني از گزنه هاي دريايي و تکه هاي جلبک هاي دريايي تغذيه مي کنند.
منبع : راز بقاارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 گلد فیشGold Fishخانواده: Cyprinidae (كپورماهيان)
نام علمي: Carassinus auratus
گلدفيش، کپور بي رنگ و رو و بي روح تر از آنچه اکنون مي بينيم بوده که پس از قرنها تکثير و هيبريدگيري پر حوصله ، امروز در اشکال بسيار متفاوت قابل دسترس است. قدمت آن تا مي تواند تا چين باستان هم به عقب برگردد.امروزه تا بيش از يکصد گونه زينتي از خانواده گلدفيش هاي معمولي وجود دارد. گونه هاي شگفت انگيز بسياري از اشکال وحشي کپوري که از جنوب چين منشا گرفته اند، بدست آمده اند. گلدفيش وحشي، جانوري يه شدت متفاوت بود كه فلس زدايي غير معمول و طبيعتاً رنگهاي كاملاً متفاوتي داشت. به زودي انسان با تكثير گلدفيش شروع به آزمايش كرد و همه نوع رنگ و فلس جالبي ايجاد كرد. امروزه ، هنوز هم در ژاپن، اروپا و امريكاي شمالي تكثير انتخابي از گلدفيش هاي وحشي ادامه دارد.
بدون شك گلدفيش عمومي ترين ماهي خانگي در جهان است كه اجتماعش با انسان تا 1600 سال يه عقب بازميگردد.اين شكل اهلي شده از يك كپور كوچك وحشي در آبهاي با جريان آرام در جنوب چين است كه به كپور Crucian شباهت دراد.
طي سلسله چين (265 تا420 ب.م) تكثيركننده هاي چيني متوجه توليد گهگاه نوزاداني با فلس هاي قرمز و جذاب توسط برخي كپورهاي محلي كه تا اندازه اي سبز خرمايي بودند، شدند. نهايتاً بعد از آزمايشات تكثيري كه با شكيبايي بسيار انجام شد، آنها موفق به توليد ماهي با رنگ آنيزي بسيار جذابتري شدند.طي سالهاي 1200 تا1300 ماهيهاي نقره اي، سياه، طلايي و حتي لكه لكه اي قابل دسترسي بوده و به عنوان ماهيهاي خانگي كاملاً متداول شده بودند. طي 1400 سال بعد، گوناگونب شكل باله همچون دم بادبزني و دم دستمالي شروع به ظهور كردند. تا قرن شانزدهم، اين اشكال رفته رفته همراه با رنگ آميزي متفاوت و اشكال مختلف بدني( و حتي اكنون اشكال گوناگون چشمي ) يه وجود آمدند. از اين زمان به بعد، تنوع هاي بعدي در چين ادامه يافت و گلدفيش هاي جالب شروع به انتشار به ديگر كشورها در اقصي نقاط جهان كردند.
در حدود 1500 سال، گلدفيش ها به ژاپن؛ زيستگاه كپور كوي( Cyprinus carpio ) راه يافتند، اما 200 سال ديگر به طول امجاميدتا تكثير آن انتشار يابد و منجر به توليد گونه هاي بسيار جذابي مثل كله شيري، كاليكوفلس آيينه اي و شابونكن شد.
طي قرن 17 گلدفيش ها به بسياري از كشورهاي شرق دور معرفي شدند. طي سالهاي 1700 يا شايد كمي زودتر، نخستين گلدفيش ها در بريتانيا ظهور يافتند. در حدود همين سالها، انگليسي ها شروع يه تكثير گلدفيش كردند و برخي از آنها به قاره اروپا فرستاده شد. تا اواخر قرن 17 به روسيه رسيده بود.تا قرن 19 بسياري از انواع بسيار زينتي گلدفيش ها يه طور قابل توجهي ار اروپا ظاهر نشدند.
گمان مي رود كه گلدفيش طي قرن هيجدهم به امريكاي شمالي وارد شده است، هرچند بعضي مردم معتقدند كه اين رخداد به 200 سال پيشتر باز مي گردد.به هرحال تا اواخر قرن هيجدهم يك مزرعه پرورش گلدفيش در مريلند امريگا تاسيس يافته و بعدها نيز در طبيعت به جز ايالت آلاسكا در هر ايالتي معرفي شده بود.همچنين در اين قرن ديده شده كه گلدفيش هايي به استراليا و نيوزيلند وارد شده بودند و اكنون به طور گسترده اي در آبهاي هر دو كشور پخش شده اند.
اكنون گلدفيش هاي زينتي مي توانند در اكثر نقاط در بيشتر كشورهاي جهان يافت شوند. در بسياري مناطق، آنها به آبهاي طبيعي؛ جايي كه جمعيت هاي وحشي را تشكيل داده اند، فرار كرده و يا نعرفي شدند.
امروزه، سالانه ميليونها گلدفيش در مزارع پرورش ماهي در امريكاي شمالي، اروپا و شرق دور براي صادرات جهت نگهدارندگان ماهي در اقصي نقاط جهان تكثير مي يابند.اين ماهي در كشور چين به عنوان"chin-yu" ، در ژاپن"king yo" در فرانسه"poisson rouge" و در آلمان به" goldfish" شناخته شده است.

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

[IMG]http://i18.tinypic.com/4yambld.jpg[/IMG] 

(heniochus varius)

 

نام خانواده : chaetodontidae

نام عمومي : پرچم ماهي پيشاني برآمده

نام محلي : آنتن دار شاخ دار

اندازه : 20 cm

غذا : جلبك ، غذاي گياهي و بي مهرگان كوچك

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا  

وسيله صيد : قفس و ساچوك

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين ماهي از زير گونه پروانه ماهيان بوده و از نظر همه خصوصيات همانند ماهي آنتن دار است ليكن در كشور ما بعنوان ماهي وارداتي بفروش ميرسد .

   به نظر من علاوه بر رنگ بدن ، حالت فلسها و وجود دوشاخ كوچك در بالاي چشم ها و يك برآمدگي در جلوي سر از ديگر وجوه تمايز اين گونه با ماهي آنتن دار است ضمن آنكه در تمام طول مدت نگهداري از هردوگونه (‌آنتن دار و آنتن دار شاخ دار ) كه به يك سايز تهيه شده بودند ماهي آنتن دار شاخ دار رشد كمتري نسبت به ماهي آنتن دار داشت كه به نظر ميرسد اين بدليل خصوصيات ژنتيكي اين گونه باشد . زيرا در عين حال كه كوچكتر ماند ، از سلامت كامل هم برخوردار بود .  

   اغلب نگهدارندگان تخصصي ماهي هاي آب شور اين گونه را بسيار حساس و تغذيه آنرا امري مشكل ميدانند كه اين موضوع براي گونه مورد نگهداري من وجود نداشته و همواره انرا در آكواريوم با اشتهاي بسيار زياد و شاداب مي ديدم .

   براي نگهداري از اين گونه حتما" يك پناهگاه غار مانند براي مخفي شدن بوجود بياوريد . فضاي آكواريوم انها هم بايد با مرجان ، سنگ و جلبك تزئين شده و به نور مصنوعي همراه با نور غير مستقيم خورشيد نيازمند بوده و در تمام سطوح آكواريوم حركت دارند .

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد
پرچم ماهی باله دراز ( آنتن دار ) آب شور

( longfin bannerfish )

 

نام خانواده : chaetodontidae

نام عمومي : پرچم ماهي باله دراز

نام محلي : آنتن دار

اندازه : 25 cm

غذا : همه چيز خوار ، بي مهرگان كوچك ، جلبکها  ٬ زئوپلانكتونها و نرم تنان ريز

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، درياي سرخ ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد : قفس و ساچوك

درجه حرارت : 28 – 26 c

Ph : ۴ / ۸ 

شوري : 027/1 – 023/1

 

   ماهي بسيار زيبا و آرامي است كه براي نگهداري در آكواريوم بسيار مناسب است . اگرچه به شرايط شيميائي آب زياد حساس نيست ليكن غير استاندارد بودن آب باعث بروز بيماريهائي دراين ماهي ميشود كه بصورت لكه هاي خونمردگي برروي سطح بدن آن مشاهده مي شود .

   ميتوان در كنار آن از ساير گونه ها با خيال راحت استفاده كرد . بهتر است آنرا بصورت جفت و در آكواريومي كه تعداد ماهي هايش زياد نباشد نگهداري كنيد .

اين گونه در اطراف مناطق صخره اي مرجاني زيست مي كند كه به هنگام تغذيه بصورت گله اي هم مشاهده شده اند .

   در صورت غذا ندادن به آنها با بررسي شرايط آب از پراكنده شدن در محيط آكواريوم پرهيز مي كنند . در تمام سطوح آكواريوم حركت دارند و به منبع نور مصنوعي همراه با كمي نور غير مستقيم خورشيد نياز دارند .

چون عمده تغذيه اين گونه جلبكها مي باشند من دو روش را بطور همزمان براي تغذيه آن استفاده نمودم .

1- تغذيه با كاهو :

چون اين ماهي به زندگي در آكواريوم و تغذيه با كاهو آشنائي نداشت همراه با آن از يك ماهي scat استفاده كردم . همانطور كه ميدانيد scat را در آب شيرين هم نگهداري مي نمايند كه بدليل زندگي در آكواريوم تغذيه با كاهو را بيشتر از غذاهاي ديگر آموخته است . اين امر موجب تغذيه آنتن دار با كاهو و با همان اشتهاي scat گرديد .

2- تغذيه با جلبك :

   براي اين منظور مي توانيد در ظرفي جداگانه با استفاده از يك صخره مرجاني كه آنرا با استفاده از يك لامپ هالوژن نوردهي مناسبي نموده ايد جلبك را توليد نموده و براي تغذيه در آكواريوم اصلي قرار دهيد . مراقب باشيد كه رنگ جلبك توليدي سبز روشن باشد و چنانچه متمايل به قهوه اي شد براي اين منظور مناسب نخواهد بود .

   در نگهداري يك گونه با بيرون زدگي واضحي در چشم همراه با يك حباب هواي بزرگ در قسمت پشت كره چشم مواجه شدم . معمول ترين علت اين عارضه استفاده از پمپهاي هوايي محفظه اي است كه با دميدن هواي زيادي ، آب را به طور چشمگيري از هواي اتمسفر ( با قابليت نيتروژن ) فوق اشباع مي كند . توليد بيش از حد اكسيژن توسط جلبكها و ساير گياهان كمتر معمول است . علت ديگر كه به ندرت اتفاق مي افتد هوادهي زياد آكواريوم با حبابهاي هواي ناشي از سنگ هوايي مي باشد .

   معمولا" درمان ، شامل مشخص كردن منبع گازبيش از حد و حذف آن است . در صورت استفاده از پمپهاي محفظه اي پركردن چاله يا مخزن و يا نصب يك خروجي هوا در سيستم مي تواند تا حدي اين مشكل را حل كند . حبابهاي هوائي كه زير پوست و يا درون باله ها ايجاد مي شوند معمولا" ظرف يك يا دوروز از بين مي رود . حبابهائي كه درون سيستم گردش خون قرارمي گيرند بويژه عروق آبششي به شدت مي تواند كشنده باشد .

   گاهي اوقات هم بيرون زدگي چشم بدون ايجاد حباب است كه مي تواند ناشي از مسموميت با آمونياك يا انگلهاي چشمي باشد .

منبع
ارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 ماهی بهشتی- Paradise Fish

خانواده : آنابانتید
زیر خانواده : بلونتئیده
نام : ماهی بهشتی paradise fish
نام علمی : macropodus opercularis
خاستگاه : کره – جنون چین – جنوب ویتنام – تایوان
دشواری پرورش : گروه 1
طول ماهی بالغ : 10 سانتی متر
حداقل طول آکواریوم : 60 سانتی متر
دمای مناسب : 20-26 درجه سانتی گراد
غذا : تترامین – کرمهای ریز و کرم خونی
ویزگی های جنسی : ماهی نر باله های بلندتر و رنگینتری دارد


از قدیمی ترین و زیباترین و بهترین ماهیان آکواریومی است . این ماهی را میتوان در آکواریومهای اتاقهای فاقد سیستم حرارتی پرورش داد . زرنگ است و جنگیدن را دوست دارد . پرورش توام آن با ماهی های بزرگتر پیشنهاد میشود . به غذای پر انژی نیاز ذارد . در لانه ای از حبابهای هوا تخم ریزی میکند . دمای آب دلخواه آن پائین تر از 24 درجه سانتی گراد است .

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 سيچلايد مارمالاد(Labeotropheus fuelleborni)نام خانواده = cichlids

نام عمومي = سيچلايد مارمالاد

نام محلي = سيچلايد افرا

اندازه = 15 cm

غذا = كرم خوني ، غذاهاي آماده تقويتي ،غذاي زنده ، غذاي گياهي (همه چيزخوار )

پراكنش = درياچه مالاوي آفريقا

درجه حرارت = 29-27 c

Ph = ۷/۵ ـ 5/8

مارمالاد سیچلاید یکی از زیباترین سیچلایدهای موجود در بازار ماهیان زینتی و خصوصا" ایران میباشد .
از لحاظ رنگ دارای تنوع گوناگونی مانند آبی، سیاه ،آبی، قرمز ، نارنجی ، زرد ، سیاه و ... است .
ديگر نامهاي آن سیچلاید آفوما ، سیچلاید کالیکو و در ايران به سیچلاید افرا و ... مشهور میباشد و بطور کلی به نام سيچلايد مارمالاد معروف است .
GH 10-18 برای نگهداري از آن مناسب است .
دارای خلق و خو و رفتار کمی وحشی مانند دیگر سیچلایدهای مالاویایی است اما در مقایسه با آنها بسیار اجتماعی تر و صلح طلب تر بوده و او را میتوان با ديگر گونه هاي مالاویایی مانند اوراتوس بخوبی نگاهداری کرد و توانایی سازگاری با ماهي هائي از جمله بارب ها و کت فیش ها و دلقک ها را هم دارا میباشند .
تزیین آکواریوم آنها مانند گونه هاي سیلكيد بصورت سنگی با حفرهای زیاد میباشد که میتوانید از سنگهای دولومیت و سنگهای آندزیتی و با توجه به ترکیب سنگ استفاده کنید .
اين گونه همه چیز خوار است ولی باید در وعده های غذایی آنها غذای گیاهی مانند اسفناج و کاهو و جلبکها و ... هم قرار گیرد .
در صورت رشد خوب به 15 cm ميرسد . تشخیص ماهي نر از ماده کمی سخت میباشد زیرا هم نرها دارای دایره های تخم مرغی شکل بر روی باله مخرجی میباشند و هم ماده ها البته ماده ها میتوانند این دایره را نداشته باشند پس میتوان جنسيت اين گونه را از روی رنگ روشنتر نرها و دهان بزرگتر ماده ها تشخيص داد .

براي تكثير موفق بهتر است برای هر نر 4 ماده در نظر گرفته شود . ماهي ماده تخمها و بچه ماهی ها را در دهان خود مانند اوراتوسها به مدت 14_21 روز نگهداری و مراقبت میکند .
رشد خوبی دارند و به آبي تميز و روشن (کریستالی) نیاز دارند .
در کوچکی کمی زشت بنظر میآیند((مثل جوجه اردک زشت)) ولی اگر تحمل کنید آنها به بلوغ برسند خواهيد ديد که به گونه دوست داشتني شما تبدیل خواهند شد .

برای رنگ درخشان تر بهتر است از غذاهای مخصوص سیلكیدها استفاده کنید .
تزیین آکواریوم براي اين گونه با گیاه طبیعی جايز نيست چون معمولا گیاهان را با توجه به ذات طبیعی خود میخورند .


منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 سيچلايد جك دمپسي(Jack Dempsey)نام خانواده = cichlids

نام عمومي = سيچلايد جك دمپسي

نام محلي = سيچلايد كله بوفالو يا سيچلايد كله قويي

اندازه = 20 cm

غذا = كرم خوني ، غذاهاي آماده تقويتي ،غذاي زنده (همه چيزخوار )

پراكنش = آبهاي آمريكاي مركزي

درجه حرارت = 28-25 c

Ph = ۷


این ماهی از لحاظ سیستماتیک در راسته سوف ماهیان و خانواده سیکلیدها و جنس سیکلاسوما قرار میگیره . نام علمی این ماهی Cichlasoma octofasciatum ست . واژه octofasciatum به معنی هشت خط هست و اشاره به 8 نوار تیره عرضی دارد که روی بدن اين گونه کشیده شده است
این ماهی در اصل بومی آمریکای مرکزی است . دمای 22 تا 30 درجه سانتی گراد رو تحمل کرده ولی 25 تا 28 درجه برای زیست آن مناسب تراست .

طول عمر این ماهی به بیش از 10 سال هم رسيده است . طول ماهی تا 20 سانتی متر رسيده و معمولا" در این اندازه آماده تولید مثل مي گردد . ماهی جک دمپسی در زیستگاه طبیعی از کرم ها ، سخت پوستان ، حشرات و ماهیان کوچک تغذیه می کنه . ولی در آکواریوم ميتوان آنرا با غذاهای مختلفي تغذیه کرد و از این لحاظ ماهی سخت گیری نیست . در زمان نوزادی بهتر است انها را با آرتمیاهای زنده و کرم خاکی زنده بدون آلودگي تغذیه کرد . از غذا های خشک و فریز شده و ازکرم توبیفکس هم ميتوان استفاده کرد .
سن بلوغ جنسی این ماهی در شرایط نرمال در حدود یک سالگی و به طور کلی زیر 15 ماهگی پس از تولد رخ میدهد و پس از بلوغ می تواند چند باردرسال تخم ریزی کند . این ماهی بین 500 تا 800 تخم میریزد . رفتار تولید مثلی ماهی جک دمپسی مانند رفتار کلاسیک بیشتر سیکلید هاست .این ماهی یکی از ساده ترین ماهیان برای تکثیر شناخته شده است . نرها معمولا بزرگ تر ، رنگین تر و دارای باله دمی و مخرجی دراز تری هستند همچنین در نرهای مسن تجمع بافت چربی بیشتری را در ناحیه سر ميتوان ديد و به همین جهت در ایران به این ماهی گاه کله قویی يا كله بوفالوئي هم گفته مي شود .
ماهی جک دمپسی عموما" ماهی شرور ، ستیزه جو و نا آراميست و معمولا" تند خوئي آنرا با جوئل فیش یا جواهر ماهی مقایسه میکنند . البته گاهی هم خجالتی به نظر میرسد. نگهداری ماهیان نر این گونه با هم در یک مخزن مشکل سازاست مگر آنکه مخزن به اندازه كافي بزرگ باشد در ضمن معرفی ماهی ماده غیر بالغ یا غیر آماده به مخزن حاوی نر بالغ در زمان تولید مثل ممکن است باعث مرگ ماهی ماده به وسیله ماهی نر بشود ؛ از طرفی ، وقتی یک نر و ماده آماده جفت شدن هستند ، درآکواریوم محیط نا امنی برای سایر ماهیها ( چه از این گونه و چه سایر گونه ها ) بوجود خواهد آمد چون . طول دوره انکوباسیون حدود سه روز بوده و پس از ان والدین نوزادان را به گودالی که از قبل در کف ماسه های آکواریوم حفر کرده اند انتقال ميدهند .
معمولا ماهی ها هر روز یا یک روز در میان گودال جدیدی ساخته و بچه ماهی ها را به انجا منتقل می کنند و این کار تا روز دهم تولد یعنی تا زمانی که شنای آزاد بچه ماهی ها شروع شود ادامه پیدا میکند ! نکته مهم در پرورش این گونه اينست كه دمپسی ها از تخم ها و نوزادان خود به شکل بسیار مطلوبی مراقبت میکنند و مراقبت از نوزادان بین ماهی نر و ماده تقسیم می شود . رفتار این ماهیها با فرزندان به حدی دوستانه است که پرورش دهنده ها یک جفت از این ماهی ها را در آکواریوم بسیار بزرگی قرار میدهند تا وقتی بچه ها بزرگ شدند جای کافی برای همه وجود داشته باشد. پدر و مادر بچه ها را بصورت گروهی اداره میکنند و از پراکنده شدن انها جلوگیری می کنند تا با این کار بتوانند مراقبت بهتری ازآنها بعمل بیاورند .
در مورد دکوراسیون دلخواه این ماهی باید گفت که جک دمپسی و بسیاری از سیکلید ها با کندن زمین و خارج نمودن گیاهان از بستر باعث تخریب انها میشوند . بهترین محل برای انها آکواریومی صخره ای با تکه های کنده درخت و نور ملايم است . همچنین ریشه های زیر آبی و تکه های چوب در زیستگاه طبیعی انها فراوان بوده و میشود با اضافه کردن چنین اجسامی به آکواریوم در طبیعی تر کردن محل زندگی انها اقدام کرد . از کوزه های سفالی هم لذت میبرند ولی باید اندازه کوزه را به حد كافي بزرگ انتخاب نمائيد چون این ماهی ها به سرعت بزرگ میشوند . استفاده از گیاهان طبیعی فایده ای ندارد چون عادت کند و کاو سیکلیدها در نهایت به نابودی گیاهان ختم میشود . بهتراست از گیاه هاي مصنوعي پلاستیکی استفاده نمائيد .ماهی هایی که در صورت اجبار میتوانید با دمپسی ها نگهداری کنید شامل انواع سیکلید ها ، گربه ماهیان ( لجن خوار یا کت فیش ) ، شارک ها ، نایف و ماهی هائي از این قبیل است ولی نباید فراموش کرد که هم مخزنی های ماهی جک دمپسی باید هم اندازه و یا بزرگ تر از آنها باشند . هر چند جک دمپسی معمولا" ماهی شروری است و سازگاريش با ماهي هاي ديگر تصادفی است ، معمولا" بعد از معرفی جک دمپسی به آکواریوم عمومی ، بايد يک هفته تا ده روز به دقت رفتار اين ماهی را تحت نظر قرار دهيد تا اتفاق ناگواری رخ ندهد . همینطور از انجایی که جک دمپسی در کف آکواریوم گودال ایجاد می کند ، آب کدر شده و به همین دلیل نیاز به وجود فیلتر های مناسب در مخزن بسيارزياد است.

این ماهی بسیار قوی و همه چیز خوار و از کرم ها و ماهیان کوچک تغذیه می کنه و در آکواریوم از هر نوع غذائی به خوبی استقبال مینماید.
ظاهرا" اسم این ماهی از یک بوکسور معروف به همین نام گرفته شده است .

لازم به ذکر است که جک دمپسی یک ماهی زیبا و با رنگ اصلی زمینه ای تیره با نقاط بسیار زیبا و درخشان است که استرس و حالت های تهاجمی می تواند رنگ آنرا تحت تاثیرقرار بدهد و به رنگی نزدیک به سیاه تبدیل نماید.
از نظر رفتاری بیشتر علاقه به جا خوش کردن در حفره متعلق به خود را دارد.
این ماهیها در فک زیری دندانهای مثلثی شکل و ریزی دارند که در تکه تکه کردن طعمه و جدال با ماهیهای دیگر بسیار کاربرد دارد .

این ماهی در 3 نوع مختلف در بازار جهانی عرضه میشود :
1- جک دمپسی که عرضه بیشتر و قیمت جهانی کمتری دارد .

۲- بلو دمپسی که رنگ دانه های آبي رنگ بيشتري دارد .
3- الکتریک بلو دمپسی که رنگ آبی خیره کننده ای دارد و بسیار جذاب و گران قیمت میباشد.
منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 فلاورهورن(flower horn)

نام خانواده = Cichlids

نام عمومي = فلاورهورن

نام محلي = فلاورهورن

اندازه = 40 cm

غذا = كرم خوني ، غذاهاي گرانولي خشك ، ميگو

پراكنش = هیبرید

درجه حرارت = 31-26 c

Ph = ۷/۸ - ۷

ماهي flower horn گونه ايست كه از تلاقي سيچلايدها بوجود آمده و يك ماهي هيبريد (دورگه) است . عده اي معتقدند كه شايد جهش ژنتيكي در يك گونه خاص آنرا بوجود آورده است و چيني ها هم آنرا Luohan ناميده و آنرا مظهر شانس ميدانند .

بيشتر در كف و ميانه آكواريوم حركت دارد . اندازه آنها تا 30 cm هم مي رسد ليكن گونه هاي مسن تر تا 40 cm هم ديده شده اند .

معمولا" بين 10 – 8 سال عمر مي كنند و سال 1385 اولين سالي بود كه اين ماهي در ايران تكثير شد . معمولا" با گونه هاي همنوع و گياه طبيعي سازگار نبوده و علاقه زيادي به جابجائي شنها ( مانند ماهي اسكار ) دارد .

بهتر است با ماهيهاي بزرگتر از خود نگهداري شود .

اگر يك جفت از آنها را در يك مخزن نگهداري نموده و به خوبي تغذيه نمائيد بسيار سريع رشد نموده و تخمريزي آنها هم ممكن مي شود . درزمان تخم ريزي به شدت تهاجمي مي شوند و شمار تخمهاي آنها ممكن است به يكهزار عدد هم برسد .


منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

گرين راس (آب شور)

[IMG]http://i15.tinypic.com/4lhvuvp.jpg[/IMG] 

(thalassoma lunare)

 

نام خانواده : labridae

نام عمومي : گرين راس

نام محلي : راس دم چنگي

اندازه : 15 cm

غذا : گوشتخوار

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، خليج فارس  

وسيله صيد : قلاب دستي ،‌ تورهاي گوشگير ثابت كف و گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   اين گونه در مناطق ساحلي و اطراف جزاير مرجاني و تشكيلات صخره اي و يا گياهان آبزي دريائي يافت مي شود . معمولا" بطور انفرادي زندگي مي كنند . بسياري از آنها رنگهاي درخشان و متنوعي داشته و عمدتا" گوشتخوار مي باشند .

   با گونه هاي ديگر كوچكتر از خود و خصوصا" همنوع خود سازگار نبوده و بايد با گونه هاي بزرگتر و يا به تنهائي نگهداري شود بطوريكه چنانچه دو عدد از آن را در آكواريومي كه پناهگاهي براي مخفي شدن نداشته باشد بياندازيد قطعا" يكي از آن دو كشته خواهد شد .

   به هنگام خواب او را در آكواريوم مشاهده نخواهيد كرد زيرا براي خوابيدن درون صدفها و شكاف صخره ها پناه مي گيرد . در تمام سطوح آكواريوم حركت داشته و به منبع نور مصنوعي و نور غير مستقيم خورشيد نياز دارد .

   هيچ شكاف و يا درزي مانع حركت او نخواهد بود و به راحتي از تمام سوراخهاي ايجاد شده در صخره هاي آكواريوم خواهد گذشت ، بنابراين چنانچه او را درون آكواريوم چيده شده رها نموديد ، به هيچ وجه به فكر گرفتن مجدد او نباشيد چون بدون تخريب چيدمان آكواريوم اين امر تقريبا" محال است .

   چنانچه به كيش سفر نموديد ميتوانيد با قرارگرفتن در حاشيه اسكله ها به راحتي اين گونه را در آب مشاهده نمائيد .

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد
تالاب انزلي
با سلام
شايد بگوييد كه اين مطلب ارتباط زيادي با موضوع وبلاگ ندارد اما اينجانب به دليل اهميت اكولوژيكي و گونه هاي آبزي موجود در اين تالاب و آشنا نمودن شما با اين تالاب اقدام به پست اين مطلب نموده ام.

از جمله زيباترين مناظر آبي گيلان سبز گیلان تالاب انزلی است. اين تالاب محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومي ومهاجر است. در داخل تالاب ، جزاير زيبايي وجود دارد و دو شهر زيباي انزلي وآب كنار در ساحل آن قرار دارند.

تالاب زيباي انزلي - چالشها و راهكارها 

تالاب انزلي باوسعت ۱۸۰ تا ۲۰۰ كيلومترمربع حكم تصفيه خانه را براي آب رودخانه هايي دارد كه به درياي خزر مي ريزد. اين تالاب با بيش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهي ، صدهاگونه موجودات گياهي ، جانوري و ميكروسكوپي و دهها گونه گياهي اكوسيستم كم نظيري دارد. تالاب انزلي از سال ۱۳۵۴ جزو تالابهاي بين المللي تحت حفاظت شد و مهمترين منبع تكثير وتوليد ماهيان خاوياري واستخواني درياي خزراست. تالاب انزلي به عنوان يكي از مهمترين تالابهاي بين المللي چندسالي است با بي توجهي هاي زيادي روبرو شده است. تا آنجا كه اين تالاب درآستانه يك بحران بزرگ كه منجر به نابودي آن مي شود قرار گرفته است. درپي اوج گيري آلودگي و تخريب بندرانزلي كه رسانه های بسياری به آن پرداختند و عمق فاجعه مشخص شد، سازمان ملل متحد به ياري شتافت و قرار بود از امسال اين تالاب بزرگ با پنج ميليون دلار ساماندهي شود. اين تصميم در فهرست برنامه هاي عمران سازمان ملل متحد و محيط زيست (UNDP) سازمان ملل متحد قرار گرفت كه باتوجه به احداث جاده كمربندي بندرانزلي كه ۱۶ كيلومترآن از داخل تالاب انزلي مي گذرد ازاين فهرست حذف شد!!!.

 

مشخصات و موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی :

 

تالاب انزلي در ساحل جنوب غربي درياي مازندران در غرب دلتاي سفيد رود و در جنوب بندر انزلي گسترده است. اين تالاب از غرب به كيور چال و آبكنار، و از جنوب به صومعه سرا و بخش هاي شهرستان رشت،  محدود شده است.

 

اين تالاب در قسمت جنوبي بندر انزلي قرار دارد و طول متوسط آن در امتداد شرقي - غربي – 30 کيلومتر و عرض متوسط آن در امتداد شمالي - جنوبي تقريبا 3 کيلومتر و وسعت کنوني آن بيش از 100 کيلومترمربع است. در حالي که تالاب انزلي در گذشته با باتلاق هاي اطراف آن در وسعتي حدود 400 تا 450 کيلومتر گسترده بوده است. حداکثر عمق آب در بهار 5/2 متر در قسمت غربي و ميزان بارندگي در اين منطقه سالانه 1500 تا 2000 ميلي متر است. 27 رودخانه مهم گيلان به اين تالاب سرازير مي شوند. رودخانه هاي کوچک و بزرگي در سمت جنوب ، شرق و غرب به تالاب وارد مي شوند که از مهمترين آنها مي توان به رودخانه بهمبر، ماسوله رودخانه ، قلعه رودخانه پسيخان ، پيربازار و شيجان رود اشاره کرد. همچنين رودخانه هايي نيز از تالاب خارج مي شوند، که عبارتند از:
 

تازه بکند، نهنگ روگا، راسته خاله و پير بازار روگا، سوسر روگاه که اين رودخانه ها در جلوي بندر به يک کانال مشترک تبديل شده و از طريق همين کانال وارد درياي خزر مي شوند.

 نقشه منطقه انزليادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 تهيه كاريوتايپ ماهي كپور علفخوار Ctenopharyngodon idella از طريق كشت گلبولهاي سفيد خون

چکیده مقاله :

 در اين بررسي کاريوتايپ ماهي کپور علفخوار (آمور) ، Ctenopharyngodon idella بمنظور تعيين تعداد و نوع کروموزومهاي اين ماهي با استفاده از روش کشت گلبولهاي سفيد خون تهيه گرديد.با شمارش کروموزومها در 47 پلاک متافازي بدست آمده از 3 عدد ماهي آمور، تعداد کروموزومهاي اين ماهي 48=2n و تعداد بازوهاي کروموزومي آن 84=NF تعيين گرديد. در کاريوتايپ تهيه شده از اين ماهي 10 جفت کروموزوم متاسنتريک، 8 جفت کروموزوم ساب متاسنتريک و 6 جفت کروموزوم ساب تلوسنتريک (10 m+8 sm+6 st) وجود دارد. بزرگترين کروموزوم در ماهي آمور يک جفت کروموزوم ساب متاسنتريک مي باشد.

کلمات کلیدی :

 ماهي كپور علفخوار، Ctenopharyngodon idella، كاريوتايپ، گلبولهاي سفيد خون


عنوان مقاله  تهيه كاريوتايپ ماهي كپور علفخوار Ctenopharyngodon idella از طريق كشت گلبولهاي سفيد خون

نشریه

مجله علمي شيلات ايران (فارسي) پاييز 1381

نویسنده

 نوروزفشخامي محمدرضا,پوركاظمي محمد,كلباسي محمدرضا

حجم فایل

196 کیلو بایت

دریافت مقاله

دریافت مقاله
منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

ماشه ماهي پيكاسو (آب شور)


(rhinecanthus aculeatus)

 

نام خانواده :balistidae

نام عمومي : ماشه ماهي پيكاسو

نام محلي : پيكاسو

اندازه : 30 cm

غذا : گوشت خوار ، سخت پوستان  

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد : با ترال كف و با ماهيان ديگر بصورت ضمني صيد مي گردد .

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1

 

   ماهي زيبائي است كه چنانچه وحشتزده شود صداي وز وز مشخصي از خود ايجاد مي كند . در آبهاي ساحلي اطراف و يا داخل جزاير مرجاني و يا در ميان جلبكهاي دريائي زندگي مي كنند .

   تحرك كندي داشته و تقريبا" انفرادي زندگي مي كنند . در تمام سطوح آكواريوم حركت دارد و نور مصنوعي براي آن كافيست . با توجه به علاقه اين گونه به جابجا نمودن شن هاي كف آكواريوم ، از نظر نگهداري تقريبا" مانند ماهي اسكار آكواريوم آب شيرين ( البته بدون خصوصيات حركتي وحشيانه ) مي باشد . چنانچه از اين گونه در كنار خروس ماهي استفاده مي نمائيد همان رژيم غذائي براي ماهي پيكاسو هم مفيد خواهد بود كه البته با توجه به داشتن فكهاي بسيار قوي با يك ضرب ماهي مولي را به دو نيم تقسيم نموده لذا بايد دقت داشته باشيد كه هر دو نيمه را مصرف كند و در صورت عدم مصرف براي نگه داشتن كيفيت استاندارد آب بايد غذاي مصرف نشده را از آكواريوم خارج كرد .

   بسيار سريع به صاحبش عادت كرده و غذا را از دست او دريافت مي كند حتي ميتوان به هنگام غذا دهي آنرا نوازش هم كردكه البته بايد مواظب بود لايه لغزنده روي فلسهاي ماهي موسوم به موكوزيته از بين نرود . اين لايه همان حالت ليزي پوست بدن ماهي ها است كه باعث راحت حركت كردن ماهي در آب مي شود . بهتر است براي جابجا كردن آن از تور استفاده نشود زيرا قطعا" در تور گير خواهد كرد . ( تقريبا" مانند ماهي پنگوسي ) .

   نگهداري اين گونه براي مبتديان توصيه نمي شود . زيرا علاوه بر همه موارد گفته شده تغذيه آن هم بسيار مهم بوده و عدم كنترل تغذيه اين گونه عمدتا" باعث لاغري مفرط و مرگ آن مي شود .

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

منتیس پهن یا دالر نقره ای - Sillver Doller

خاستگاه منطقه آمازون
خانواده : تترا
رفتار : به صورت گروهی شنا میکند ، ترسو
غذا : تترامین
ویژگیهای جنسی : ماهی نر کوچکتر و کشیده تر است .
دشواری پرورش : 3
طول ماهی بالغ : 12 سانتی متر
حداقل طول آکواریوم : 100 سانتی متر
دمای مناسب آب : 24-28
این ماهی به صورت گروهی شنا میکند و برای آکواریوم های بزرگ که جای شنا ی کافی داشته باشد مناسب است . در تنهایی ماهی ترسوئی است . آکواریوم آن باید پوشیده از گیاهان مختلف باشد تا از آنها تغذیه کند . بهترین حالت نگه داری از شش قطعه ماهی یا ببیشتر در آکواریوم به تنهایی میباشد .

منبعارسال در تاريخ جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 پروانه ماهي طلائي(آب شور)


(polyp butterfly fish)نام خانواده = chaetodontidae

نام عمومي = پروانه ماهي طلائي

نام محلي = پروانه طلائي

اندازه = 25 cm

غذا = جلبك ، غذاي گياهي ، بي مهرگان كوچك

پراكنش = اقيانوس آرام ، خليج فارس و درياي عمان

وسيله صيد = قفس و ساچوك

درجه حرارت = 28-26 c

Ph = ۴ / ۸

شوري = 027/1 – 023/1اين گونه ناز ، نازي بسيار زيبا ، به سبب رنگ زرد درخشانش به اين نام خوانده مي شود . پوست زرد او به استثناء ساير رنگها و حاشيه بدنش مانند خربزه است . بسيار حساس بوده و اين حساسيت درخصوص شرايط شيميائي و كيفيت آب بيشتر هم مي شود لذا به هيچ عنوان براي نگهداري توصيه نمي شود .

روزهاي اوليه نگهداري به ندرت و با سرعت بسيار زيادي كه ناشي از ترس اوست در آب ديده خواهد شد .

عمده غذاي مصرفي گونه اي كه نگهداري كردم جلبك فرآوري شده بود ليكن گاهي اوقات غذاهاي ديگري هم مانند كرم خوني و آرتميا مورد مصرف او قرار مي گرفت .

يك هفته اول نگهداري تقريبا" هيچ غذائي نخورد . در هفته دوم تغذيه را تا دهانه مخفي گاهش ادامه ميدادم تا به مرور شروع به غذا خوردن نمود .

بهتر است غذا دهي اوليه را با آرتميا شروع نموده و به مرور رژيم هاي ديگر غذائي را اضافه كنيد .

مانند ديگر گونه هاي پروانه ماهيان در اطراف مناطق صخره اي مرجاني و آبهاي ساحلي حتي تا عمق 100 متري زيست مي كند .

به نظر ميرسد نسبت به دما كمي حساستر بوده و بايد آب را براي او گرم تر كرد . شيشه آكواريوم هم بايد از نور كافي مصنوعي و مقداري هم نور غير مستقيم خورشيد بهره مند باشد . بدليل محل زيست هم بايد محيط زندگي اورا با صخره و مرجان و غار مانند تزئين نمود .

منبعارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۲ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 تانگ زرد (آب شور)


(zebrasoma flavescens)نام خانواده : acanthuridae

نام عمومي : تانگ زرد

نام محلي : جراح زرد

اندازه : 20 cm

غذا : جلبك ، غذاي گياهي

پراكنش : اقيانوس آرام ، خليج فارس

وسيله صيد : قلاب ، تورهاي ثابت عمقي ، ترال و انواع گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1اين ماهي زرد درخشان گاهي اوقات با زير گونه هاي جوان تانگ آبي اشتباه مي شود . ماهي آرامي است كه بايستي به صورت دسته هاي بزرگ شش تائي يا بيشترو درآكواريوم هاي خيلي بزرگ يا به تنهايي نگهداري شود.

فضاي آكواريوم آنها بايد با مرجان ، سنگ وجلبك تزئين شود . در تمام سطح آكواريوم حركت دارند و به نور مصنوعي همراه با نور غير مستقيم خورشيدنيازمند هستند .

اگرچه عموميتي وجود ندارد ليكن به نظر ميرسد انگل ها و آب نامناسب ابتدا باعث چسبندگي شكم و سپس مرگ اين ماهي مي شود .

ظاهرا" اين گونه در حال حاضر تنها از طريق خريد خارجي تامين مي گردد . رژيم غذائي آن نيز همانند ماهي آنتن دار است . شايد نگهداري از جراح زردو ماهي آنتن دار بدليل مشابهت تغذيه مكمل يكديگر باشد .

منبعارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۲ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 ماهی تینوپوما-teen-o-pomer

ماهی تینوپوما ، مهمانی از آفریقا
از لحاظ تکاملی این که چه عاملی باعث شده ویژگی هایی مانند دارا بودن عضو فرا آبششی یا لابیرنت در ماهیان یک زیر راسته ولی با فاصله زیادی مثل از آسیا تا آفریقا ظاهر شود بسیار مهم و موضوع بحث های تخصصی ماهی شناسان است .
به غیر از ماهیان معمول و رایجی که در بازار آبزی دانی جهانی وجود دارند ، گونه های کمتر متداولی نیز یافت می شوند . یکی از این ماهیان که از خویشاوندان ماهیان گورامی و فایتر می باشد ماهی تینو پوما است .
شاید تفاوت عمده آنها این باشد که بیشتر گورامی ها از آسیا برخاسته اند ولی تینوپوما ها بومی آفریقا هستند .
از لحاظ تکاملی این که چه عاملی باعث شده ویژگی هایی مانند دارا بودن عضو فرا آبششی یا لابیرنت در ماهیان یک زیر راسته ولی با فاصله زیادی مثل از آسیا تا آفریقا ظاهر شود بسیار مهم و موضوع بحث های تخصصی ماهی شناسان است .
برخی از گونه های جنس تینوپوما در تجارت آكوآریوم وارد شده اند و بی شك اطلاعات موجود در مورد آنها بیشتر از سایر گونه های این جنس است .
یكی ازاین گونه ها ، Ctenopoma acutirostre یا تینوپومای خال خالی است .
این ماهی به نام های تینوپومای پلنگی و سوف راه رونده خال خالی آفریقایی نیز خوانده می شود و به تازگی به بازار آبزیدان فروشی ایران نیز وارد شده است .

خاستگاه ماهی تینوپوما
بیشتر گونه های جنس تینوپوما ساكن حوزه رود كنگو و یا نواحی غربی آفریقا هستند . بر خلاف سایر گورامی ها ، عضو لابیرنت در گونه های تینوپوما رشد چندانی نداشته و ابتدایی است با این همه ، ماهی از آن در تنفس سود می جوید .
این ماهیان دارای دهان و چشم بزرگ بوده و بر عكس بیشتر گورامی ها كه باله پشتی كوچكی دارند ، باله پشتی تینوپرماها دراز است . به همین دلیل در نگاه اول ، خانواده سیكلیده را به یاد می آورند .
از لحاظ ویژگی های اكولوژیك ؛ آب شیرین و كمی اسیدی را پسندیده و نیمه گرمسیری (۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد ) محسوب می شوند .
● تینوپومای پلنگی
ماهی Ctenopoma acutirostre با نام عمومی تینوپومای پلنگی (Leopard Ctenopoma) یا سوف راه رونده خال خال آفریقایی (Spotted Climbing Perch) ، همان طور كه پیش تر اشاره كردم , خاستگاهش حوزه رود كنگو در آفریقاست و ساكن آبهای شیرین تمیز ، شفاف و كند جریان جنگلی كنگو می باشد .
بدنش از لكه های زرد و قهوه ای متناوب پوشیده شده .
به نظر می رسد كه نخستین بار در ۱۹۵۵ به بلژیك وارد شده و به تجارت آكوآریوم راه یافته است و گویا همان گونه ایست که در ایران وجود دارد .
دمای مورد پسند آن ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و p .H مناسبش ۶ تا ۸ درجه است .
آب سبک باعث بهینه شدن زیست این ماهی می گردد .
بیشینه درازای تینوپومای پلنگی ۱۵ سانتی متر است و در محیط زیست طبیعی از نرم تنان ، كرم ها و ماهیان ریز تغذیه می كند .
به طور کلی نگهداریش مانند سایر گورامی هاست .
تکثیر ماهی تینوپومای پلنگی
از لحاظ گوناگونی دو جنس ، می توان گفت كه ماهی ماده گردتر و در عوض ماهی نر كشیده تر است . یكی از تفاوت های بسیار مهم که بین دو جنس وجود تعداد بیشتر خارهای سرپوش آبششی (و سایر نقاط بدن ) در جنس نر است كه حتی با لمس كردن ماهی ها می توان به نر یا ماده بودن آنها پی برد !
به همین دلیل شكار این ماهی با تور كار درستی نیست زیرا خارهای سر پوش برانشی ماهی در تور گیر كرده و جدا كردن آن دشوار است . همین واقعیت سبب شده كه ورود این ماهیان به تجارت آكوآریوم محدود شود زیرا جدا كردن تور از ماهی دست كم باعث آسیب دیدگی شدید درسرپوش آبششی و هجوم بیماری ها و قارچ ها به وی می گردد .
تینوپومای نر از این خارها برای گرفتن و ثابت نگه داشتن ماهی در زمان تولید مثل استفاده می كند .
همچنین ماهیان نر این گونه دارای رنگهای جذاب تر و درخشان تری هستند .
بلند و نوک تیز تر بودن باله ها نیز بر نر بودن ماهی گواه است .
بر اساس گزارشات ، تینوپومای خال خالی ( و در واقع هیچ یك از گونه های تینوپوما ) اقدام به ساختن لانه حبابی نکرده و مراقبتی نسبت به تخم ها یا نوزادان اعمال نمی كند.
اگر هم لانه ای از حباب بسازند بدقواهره بوده و به درد نگهداری از تخمها نمی خورد . تخم ها در بستر به وسیله ماهی ماده رها شده و سپس به سطح آب می روند .
هماوری این ماهی حدود ۱۰۰۰ عدد و یا كمتر است .ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۲ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 شيرماهي ( آب شور)


(lion fish )

نام خانواده : scorpaenidae

نام عمومي : شيرماهي

نام محلي : خروس ماهي

اندازه : 30 cm

غذا : گوشت خوار ٬ زنده خوار

پراكنش : درياي سرخ ٬ آبهاي جنوب شرقي آسيا و خليج فارس

وسيله صيد : توسط ترال كف و با ماهيان ديگر بصورت ضمني صيد مي گردد .

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1بدون شك يكي از با شكوه ترين گونه ها براي نگهداري در يك آكواريوم آب شور اين ماهي است . از خانواده scorpaenidae بوده كه به همين دليل به آنها عقرب ماهي هم گفته مي شود .

بدليل نحوه آرايش بالها در آب و به هنگام حركت به آنها خروس ماهي هم مي گويند از ناحیه خارهای پشتی بسیار سمی هستند و باید در نهایت دقت نگهداری شوند . تماس با زهر باعث درد شدید در محل گزش و گاهی اوقات مرگ می شود . درمان انتخابی برای سم این ماهی استفاده پی در پی از آب گرم ( گرمائی که قابل تحمل باشد ) در محل گزش می باشد زیرا سم بر اثر حرارت غیر فعال میشود لـذا علیـرغـم این مطالـب نگـهـداري از آن به هيـچ عـنوان براي افـراد مبتـدي توصــيه نمي شود .

اين گونه با ماهيهاي ريز و مرده و غذاهاي گوشتي تغذيه مي شود . شكارچيان بي رحمي بوده و نبايد با گونه هاي كوچكتر نگهداري شود فضاي آكواريوم را بايد با مرجان و صخره و جلبك تزئين كرد زيرا محل زيست آن آبهاي ساحلي سنگي و صخره هاي مرجاني است . در تمام سطوح آب حركت نموده و حتما" به نور مصنوعي نياز دارد . عمدتا" در آبهاي جنوب شرقي آسيا و خليج فارس مشاهده مي شوند .

رژيم غذائي بسيار ساده و راحتي كه من براي نگهداري از اين ماهي استفاده نمودم استفاده از ماهـي مولي مشكي بوده كه بسـته به اندازه گونه نگهداري شده 6-1 عدد در روز استفاده مي شود . استفاده از اين روش بدلائل ذيل مفيد خواهد بود:

1- تغذيه زنده كه باعث شادابي ماهي مي شود .

2- مولي مشكي ميتواند تا حدودي شوري آب را تحمل نموده و زنده بماند لذا باعث تحرك گونه به هنگام صيدمي شود .

3- چون غذا در آب پخش نمي شود و به هنگام مصرف هم كاملا" بلعيده مي شود به حفظ شرايط استاندارد آب كمك مي نمايد .

به شرطي كه مولي توسط خودتان تكثير و شرايط انگلي و قارچي هم در پرورش مولي ها رعايت شود چون در غير اين صورت اين روش تغذيه به صرفه نخواهد بود .

منبعارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۲ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد

 دلقك پركولا اوسلاريس ( آب شور)


(amphiprion ocellaris)نام خانواده : Pomacentridae

نام عمومي : دلقك پركولا اوسلاريس

نام محلي : دلقك پركولا

اندازه : 10 cm

غذا : همه چيز خوار

پراكنش : آبهاي جنوب شرقي آسيا

وسيله صيد : تورهاي گوشگير ثابت كف و گرگور

درجه حرارت : 26-24 c

Ph : ۴ / ۸

شوري : 027/1 – 023/1اين گونه در جزاير مرجاني زيست مي كند . بسيار جسور بوده و حتي در اولين روز نگهداري در آكواريوم غذا را از دست مي گيرند .بسيارقلمرو طلب بوده و حتما يك شقايق محل قلمرو او را تشكيل خواهد داد لذا براي نگهداري از آنها بايد بسته به تعداد ، يك يا دو شقايق هم تهيه نمود .

اينگونه تصور مي شود كه اين ماهي غذاي شقايق را هم تهيه مي نمايد در حاليكه به محض غذا گرفتن به شقايق پناه برده و مقداري از غذاي خود را به هنگام خوردن بر روي شقايق مي ريزد كه همين مساله تغذيه شقايق را هم فراهم مي نمايد .

تقريبا" نگهداري از همه گونه هاي دلقك در يك آكواريوم امكان پذير بوده و نگهداري از آنها هم بسيار آسان است كه به همين دليل يك پاي ثابت آكواريوم هاي آب شور تلقي مي شوند .

رنگهاي اينگونه بسيار متنوع است و حتي سياه كامل هم يكي از رنگهاي اين گونه را تشكيل مي دهد . معمولا" در طول روز با يكديگر كلنجار مي روند كه اين موضوع بعنوان بازي آنها با يكديگر تلقي مي شود و نه جنگيدن .

من در يك آكواريوم با ابعاد 70*70*90 حدود 4 نوع از اين گونه را با تعداد 15 عدد و براي مدت حدود 2 سال بدون آنكه با مشكلي مواجه شوم نگهداري نمودم .

فضاي آكواريوم آنها بايد با مرجان تزئين شده و به نور مصنوعي و كمي نور غير مستقيم خورشيد نياز دارند . معمولا" عادت به حركت در كف و وسط آكواريوم دارند و چنانچه توسط عاملي مانند ماهيهاي ديگر تهديد شوند قطعا" ميتوانيد آنها را در بالاترين سطح آب مشاهده نمائيد .
منبعارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۲ مرداد۱۳۸۸ توسط محمد رسولی نژاد